Zdrowie 1
Szlachetne zdrowie .....
Oczywiście wielu się nie zgodzi i będzie mnie krytykować i łajać 😊
Nie są to żadne porady medyczne, i nie traktujcie ich jak porady ani to nie jest nakłanianie do czynienia czynów opisanych!
Ja to przeżyłem, lub wiem od innych więc opowiadam i tylko informuję …
Chwała doktorom…choć nie wszystkim!
Ałaaaaaa!
Podagrycznik i Jesion – dobre na dnę moczanową.
Podagrycznik pospolity (zwany też: barszlicą, gerem, gierszem, srocyną, kozią stopą, śnitką, zielem diabelskiej stopki, barszcznicą, krzemionką) osiąga od 50 do 100 centymetrów wysokości. Ma łodygę o trójkątnym przekroju, pustą w środku. Łodyga jest rozgałęziona w górnej części, zwykle jest gładka (czasem z króciutkimi włoskami). Na górze rośliny znajdują się baldachy z małymi białymi kwiatkami. Liście rośliny są potrójnie trójlistkowe. Można go pomylić z młodym barszczem zwyczajnym i dzięglem leśnym – choć rośliny te mają zupełnie inne liście. Roślina bardzo popularna na "zapuszczonych" łąkach, przy drogach, rowach, w zaroślach, ...
Roślina ta ma w sobie dużo witaminy C, A, K i E. Jest źródłem krzemu, potasu, cynku i magnezu, miedzi, chromu, ..., karotenoidów oraz antyoksydantów. Dostarcza też flawonoidów oraz olejków eterycznych. Posiada w sobie roślinne poliacetyleny o działaniu przeciwzapalnym, przeciwdrobnoustrojowym (grzyby i bakterie) oraz przeciwzakrzepowym (a także działaniu przeciwnowotworowym - jak wykazują badania).
Podagrycznik bardzo dobrze wspomaga usuwanie kwasu moczowego z organizmu a więc pomaga w leczeniu dny moczanowej (podagra, artretyzm). Działa moczopędnie. Stosuje się go, poza przeciwdziałaniu dny moczanowej, także przeciwbólowo i przeciwzapalnie przy bólach stawów (rwa kulszowa, reumatoidalne zapalenie stawów, ZZSK). Jest też często wykorzystywany przy zapaleniach dróg moczowych a także przy hemoroidach. Poprawia przemianę materii – zwalcza wzdęcia, zaparcia, biegunki oraz działa odtruwająco. Zmniejsza apetyt. Pomaga usuwać kamienie i piasek z dróg moczowych. Niektóre badania wskazują na jego pozytywny wpływ przy zastosowaniu w leczeniu cukrzycy typu 2.
Roślina wykorzystywana jest najczęściej jako susz do robienia naparów. Szczególnie dawniej, był używany jako przyprawa do np. zup, zapiekanek czy jako dodatek do obiadu - gotowany (liście) podobnie jak szpinak. Stosuje się go także w formie nalewek, kiszonek, soków. Niektórzy używają świeżego ziela, wcześniej „obitego” np. pałką kuchenną lub zmielonego jako okłady na stawy i bolące miejsca . Dawniej był często stosowany jako okład na rany (jako zmielone czy zmiażdżone liście).
Do picia - 1 łyżeczka ziela zalać 1 szklanką (0.25l) wrzącej wody, przykryć i parzyć 15-20 minut. Przecedzić. Spożywać 3 - 4 razy dziennie po szklance przy problemach z dną lub stawami - w innych wypadkach można mniej. W niektórych badaniach wskazywano, że lepszą skuteczność posiadają wyciągi wodne niż alkoholowe.
Zewnętrznie - kompresy z mocniejszego naparu (np. 2-3 łyżeczki na szklankę - niektórzy chwilę gotują ten specyfik) - zewnętrznie lepiej jest zastosować zaparzoną małą ilością wody papkę ze sproszkowanego ziela lub w sezonie - ze zmielonego (surowe). ... nie trzymać papki 24h/D ! ... bo nie o odparzenia tu nam chodzi 😊
Podagrycznik pospolity uważany jest jako bezpieczna roślina lecznicza. Nie opisano występowania skutków ubocznych czy działań niepożądanych dla zdrowia w związku z jego użyciem. Warto jednak spróbować bo roślina jest ogólnie dostępna w terenie (traktowana jako chwast i to trudny do wytępienia). ... Bardzo rzadko ale może się zdarzyć lekka reakcja uczuleniowa po dotyku rośliny.
--------------------------------
Kora jesionu oraz liście jesionu także dobrze wspomagają terapię dny moczanowej. Wykorzystuje się je do leczenia podobnych chorób do jakich wykorzystuje się podagrycznik (m. in. zmian reumatycznych). Kora oraz liście mają właściwości moczopędne i napotne oraz łagodnie przeczyszczająco (ale zmniejszający biegunkę). Maja właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz przeciwgorączkowe a także zwiększa odporność immunologiczną organizmu. Picie herbatek z jesionu aktywuje produkcję żółci i poprawia pracę wątroby. Pomaga usuwać kamienie oraz piasek z dróg moczowych. Działają również dobroczynnie w cukrzycy typu 2 normalizując pracę trzustki i zmniejszając glikemię, szczególnie po posiłkach.
Skład liści - m, in. witamina C, bioflawonoidy, cukry i sole mineralne (potas, żelazo, miedź) oraz kumaryna.
Skład kory - m. in. rutyna, żywice i garbniki, gorzkie zasady.Często stosowana jest mieszanka kory i liści jesionu (po 50%). Zamiast kory można także używać drobnych patyczków z gałązek.
Zazwyczaj stosuje się wewnętrznie - nie stosować w dużym nadmiarze (co za dużo to niezdrowo - wątroba może przestać uwielbiać jej właściciela).
Napar - 1 łyżka suszu na 2 szklanki wody i odczekać kilka minut - pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki.
Wywar - 1 płaska łyżka suszu na 2 szklanki wody - trzeba doprowadzić do wrzenia i gotować 5-8 minut (niektórzy preferują gotowanie wywaru krótsze - 2-3 minuty co daje słabszy wywar) - pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki - wywar wewnętrznie stosuje się rzadziej niż napar ale można.
Zewnętrznie stosuje się jako okłady na opuchlizny (także pod oczami) oraz w celu nawilżenia suchej skóry - stosuje się wywar gotowany kilkanaście minut (1 i 1/2 łyżki na 2 szklanki wody).
Jak już wspominałem – tego typu środki nie działają w 5 minut – trzeba systematyczności oraz czasu by roślinki zadziałała pozytywnie na obolałe stawy, RZS czy dnę moczanową. Ale działają ...
A.M.
Nie biorę odpowiedzialności za skutki zastosowania rzeczy i wykonania czynności tu opisane.
Podaję tutaj praktyczne zastosowania różnych substancji jako ciekawostkę, którą to każdy musi sobie rozumnie zweryfikować ...
Niektóre z tych rzeczy sam stosowałem i stosuję, inne znam tylko od ludzi czy z książek i mimo, że staram się nie wypisywać głupot to ...
... wszystko co ludzkie nie jest mi obce ...
😊