Przejdź do treści
Zdrowie 2
Szlachetne zdrowie .....
Oczywiście wielu się nie zgodzi i będzie mnie krytykować i łajać 😊
 
Nie są to żadne porady medyczne, i nie traktujcie ich jak porady ani to nie  jest nakłanianie do czynienia czynów opisanych!
 
Ja to przeżyłem, lub wiem od innych więc opowiadam i tylko informuję …
 
Chwała doktorom…choć nie wszystkim!
 
Ałaaaaaa!


Kora sosnowa i igły sosnowe.
 
 
 
 
Kora sosnowa  - znajduje się w niej kompleks bioflawonoidów o działaniu wielokierunkowym na organizm ludzki. Bardzo korzystnie wpływają na układ krwionośny – poprawiają krążenie (także w mikronaczyniach krwionośnych) poprawiając wygląd skóry oraz wzrok. Obniżają poziom cukru we krwi oraz poprawiają profil lipidowy. Mają właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne oraz wzmacniają organizm (w tym odporność immunologiczną).  Są bardzo silnymi antyoksydantami i mają zdolność przekraczania bariery krew-mózg – poprawiają stan w chorobach neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera, Parkinsona, ADHD, …) i stosowane profilaktycznie nim zapobiegają – wyciąg z kory działa także na neuroprzekaźniki (dopaminę, epinefrynę, katecholamin, …). Kora jest źródłem oligoproantocyjanidyny, czyli oligomerycznych protoantocyjanidyn (kompleks około 40 bioflawonoidów zwany OPC) – m.in. związków katechiny oraz epikatechiny a także ich estrów z kwasem galusowym. Pycnogenol to opatentowana forma ekstraktu z kory sosny.
 
 
OPC ma właściwości wzmacniające i uelastyczniające naczynia krwionośne – poprawiają stan śródbłonka naczyń i naprawiają go (zły stan tego nabłonka występuje m.in. w cukrzycy i chorobie nadciśnieniowej). Bardzo skutecznie poprawia krążenie nawet w mikronaczyniach włosowatych. Zmniejszają poziom glukozy we krwi a przy tym nie powoduje zwiększenia wydzielania insuliny (co jest bardzo ważną cechą). Podane do przewodu pokarmowego opóźniają rozkład węglowodorów co powoduje ich wolniejsze i mniejsze wchłanianie – jego działanie w tym kierunku jest bardzo skuteczne. Skutkiem suplementacji wyciągu z kory sosny jest ułatwienie przepływu krwi (a więc i transport tlenu) w drobnych naczyniach krwionośnych co skutkuje zmniejszeniem obrzęku ścian tych naczyń powstającego na skutek długotrwałego podniesionego poziomu cukru we krwi.
 
 
OPC działa także korzystnie w zapobieganiu i leczeniu retinopatii cukrzycowej – czyli uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka (nieleczone zaburzenie prowadzi do utraty wzroku). Oligoproantocyjanidyny  skutecznie obniżają ciśnienie krwi oraz poprawiają profil lipidowy. Ponieważ skutecznie poprawia krążenie -  poprawia tym samym wydajność mięśni  - co jest bardzo ważne u sportowców oraz w zawodach wymagających tężyzny fizycznej. Jak napisane wyżej, ma właściwość przekraczania bariery krew-mózg – poprawiają funkcje mózgowe osób starszych – poprawiają zdolność do koncentracji, poprawiają pamięć i zapamiętywanie oraz przyczyniają się do łatwiejszego przyswajania wiedzy czyli w nauce. Działa także pomocnie w chorobach oczu – zapalenie spojówek, nadwrażliwość na światło czy w leczeniu jaskry.
 
 
OPC z powodzeniem jest stosowane w terapii antynowotworowej – powoduje zahamowanie wzrostu oraz obumieranie komórek rakowych przy tym nie wpływa na komórki „normalne” (białaczka, rak płuc, skóry, sutka, jelita grubego).
 
 
Skutecznie poprawia stan skóry przy łuszczycy – zarówno w stosowaniu zewnętrznym jak i przy suplementacji wewnętrznej.
 
 
Oligoproantocyjanidyny działają antyalergicznie – wpływają na zmniejszenie wyrzutu histaminy - hamuje także wydzielania zapalnych prostaglandyn, które także odpowiadają za reakcje alergiczne.
 
 
Gdyż albowiem wyciąg z kory sosny bardzo skutecznie naprawiają śródbłonek naczyń krwionośnych co przekłada się na zwiększenie dostępności tlenku azotu co ważnym jest w pewnych momentach skutkuje to dużą poprawą libido męskiego oraz zdolność bycia płonącym konarem dla zwisającej gałązki u boku pnia skompleksiałego drzewa płci męskiej (czasami podczas suplementacji OPC dodawano także argininę – nie we wszystkich badaniach – ponoć połączenie daje szybszy efekt).
 
 
Uwaga - oligoproantocyjanidyny  obniżają ciśnienie krwi oraz zmniejszają jej krzepliwość, mogą więc powodować zwiększone krwawienia podczas bądź po operacji. Zaleca się zaprzestanie suplementacji na co najmniej 1-2 tygodnie przed planowanym zabiegiem. Ekstrakt kory sosny nie jest wskazany także dla osób cierpiących z powodu chorób o podłożu autoimmunologicznym (np. stwardnienie rozsiane) – z powodu silnych własności zwiększających odpowiedź immunologoczną organizmu może nastąpić zaostrzenie takiego typu choroby.   Jak zwykle uwaga - mamy w ciąży, mamy karmiące oraz dzieci.
 
 
 
 
 
Stosowanie OPC:
 
 
Najczęściej suplementuje się gotowy wyciąg z kory sosny – o dawkowaniu poczytać sobie w ulotce podanej przez producenta danego środka leczniczego (są to wyciągi z kory sosny jak i np. z pestek winogron). Poza uwagami wyżej, nie zaobserwowano raczej skutków ubocznych stosowania.
 
 
 
 
Inna suplementacja – jak ze wszystkim – nie przesadzać oraz … nic nie działa od razu – trzeba poczekać kilka dni lub nawet tygodni na cud zadziałanie … :
 
 
Uwaga – gdy stosuje się np. jako do zrobienia herbatki – igły świeże zazwyczaj zalewa się wrzątkiem Stosując igły starsze – suche należy chwilę je pogotować (np. 5 minut).
 
 
Najwięcej oligoproantocyjanidynów, czyli kompleksu OPC znajduje się w warstwie wewnętrznej kory.
 
 
 
  • Herbata z igieł sosnowych 1 (nieco słabsze niż wyciąg z kory !) – 2 kopiate łyżeczki pociętych (1-2 cm) igieł sosnowych (świeżych) przemyć wodą i zalać szklanką (250ml) wrzątku. Pozostawić pod przykryciem około 20-30 minut po czym przecedzić. Dorośli pić do 5-6 szklanek dziennie (dzieci 3-4 szklanki). Niektórzy zamiast wody ożywają mleka. Jak ktoś musi … to niech delikatnie dosłodzi miodem.

  • Herbata z igieł sosnowych 2 (nieco słabsze niż wyciąg z kory !) – 3 kopiate łyżeczki pociętych (1-2 cm) igieł sosnowych (świeżych) przemyć wodą dodać kopiatą łyżeczkę podrobionej kory, zdrapanej z gałązki (ale nie młodej z „nowych” gałązek !) także przepłukanej oraz zalać to szklanką (500ml) wrzątku. Pozostawić pod przykryciem około 20-30 minut po czym przecedzić. Dorośli pić do 5 szklanek dziennie (dzieci 3 szklanki).

  • Herbata z igieł sosnowych 3 (nieco słabsze niż wyciąg z kory !) – 4-5 kopiatych łyżeczek pociętych (1-2 cm) igieł sosnowych (świeżych) przemyć wodą i zalać 500ml wody. Zagotować i gotować 5-7 minut. Pozostawić pod przykryciem około 20-30 minut po czym przecedzić. Ja optuję za gotowaną wersją herbatki (dodatkowo ja wkrawam nieco cienkich gałązek).Dorośli pić do 5 szklanek dziennie (dzieci 2-3 szklanki). Niektórzy zamiast wody używają mleka. Jak ktoś musi … to niech delikatnie dosłodzi miodem - tylko po co....

  • Wywar z igieł sosny na wątrobę – 3-4 łyżki igieł zalać 500ml wody i gotować 10-15 minut. Po mniej więcej 60 minutach przecedzić i pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki (niektórzy mówią, że przed jedzeniem ale różnie to jest podawane). Ponoć działa bardzo skutecznie przeciwzapalnie, przeciwbólowo oraz zmniejsza stłuszczenie wątroby, … (mocniejszy, nieco odparowany wywar stosowany miejscowo skutecznie poprawia stan skóry przy łuszczycy).

  • Do kąpieli – przy łuszczycy, grzybicy i egzemie a także bólach stawów a także przy okazji „inchalacyjnie” przy chorobach dróg oddechowych – na „oko” kilka zielonych gałązek, podrobić i zalać ok. 2-ma litrami wody. Gotować 15-25 minut po czym odcedzić i wlać do przygotowanej w wannie wody oraz, najlepiej bez ubrania, należy wejść wolnym ruchem całym ciałem w odmęty wodne i się tak leżeć i leżeć w zadowoleniu.

  • Inhalacja z igieł sosnowych – przy problemach z układem oddechowym – pociętą gałązkę lub igły wrzucić do miski , zalać wrzątkiem i po nakryciu głowy np. ręcznikiem nachylić się nad miską i wdychać to do paruje … aż przestanie parować.

  • Ekstrakt alkoholowy z igieł sosnowych – szklanka (250 ml) igieł sosnowych należy zmiksować np. blenderem (celem zwiększenia powierzchni maceracji) i przełożyć do słoika (musi być dobry sprzęt - a i tak przeważnie nie da się całkiem zblendować ... to nic). Zmielone igły zalać alkoholem – niektórzy używają 40-50% a inni mocniejszego (nawet 80%) – może być dobra bimbrozja … tak by było ok. 1 cm alkoholu ponad masą igieł. Zakręcić słoik (najlepiej zakrętką plastikową, by uniknąć korozji – można też pod metalową podłożyć np. płat wycięty z worka foliowego) i pozostawić w ciemnym miejscu na 4-5 tygodni – co jakiś czas wstrząsając zawartością. Po tym czasie należy odcedzić i zlać do ciemnych buteleczek. Przechowywać w chłodzie – można używać nawet ponad 5 lat. Użycie – dorośli ok. 30 kropli 2 razy dziennie, dzieci 5-12 lat około 15 kropli 2 razy dziennie.
  • Są tacy co, powiedzmy 1/3 ilości igieł zastępują ciętymi gałązkami lub wewnętrzną częścią kory sosnowej. Reszta bez zmian. Myślę, jak już to same igły lub igły z gałązkami - łatwiej - ja preferuje tą wersję - daję po prostu na oko cięte igły razem z pociętymi, cienkimi gałązkami
  • Aby łatwiej zmielić igły blenderem można dolać wody - łatwiejsze blendowanie - wówczas lepiej zastosować spirytus i rozwodnić go wodą dolaną do igieł - np. pół na pół (250 ml wody i dolać 250 ml spirytusu 98% (mocniejsze) czy 300 ml wody i dolać 200 ml takiego spirytusu (słabsze))

  • Macerat olejowy na skórę – pociąć igły (ew. z gałązkami) i wrzucić do słoika – 1/3 lub 1/2 wysokości (zależnie jak silny ma być), dopełnić olejem np. słonecznikowym lub migdałowym. Pozostaw ok. 1 miesiąca w ciemnym miejscu – co jakiś czas trzeba powstrząsać. Używać na zmiany skórne oraz by poprawić jej wygląd (mocniejszy na zmiany a słabszy na poprawę skóry ... ale można jakby co rozcieńczyć)  – nie do oczu, panie, panowie, nie do oczu …A.M. Nie biorę odpowiedzialności za skutki zastosowania rzeczy i wykonania czynności tu opisane.
Podaję tutaj praktyczne zastosowania różnych substancji jako ciekawostkę, którą to każdy musi sobie rozumnie zweryfikować ...
 
Niektóre z tych rzeczy sam stosowałem i stosuję, inne znam tylko od ludzi czy z książek i mimo, że staram się nie wypisywać głupot to ...
... wszystko co ludzkie nie jest mi obce ...
😊
 
Wróć do spisu treści