Przejdź do treści
Zdrowie 2
Szlachetne zdrowie .....
Oczywiście wielu się nie zgodzi i będzie mnie krytykować i łajać 😊
 
Nie są to żadne porady medyczne, i nie traktujcie ich jak porady ani to nie  jest nakłanianie do czynienia czynów opisanych!
 
Ja to przeżyłem, lub wiem od innych więc opowiadam i tylko informuję …
 
Chwała doktorom…choć nie wszystkim!
 
Ałaaaaaa!


Olejki eteryczne.
 
UWAGA - zawsze, do każdych celów leczniczych lub jako konserwantu (np. maści) używamy tylko OLEJKÓW ETERYCZNYCH NATURALNYCH ! Nie należy używać olejków syntetycznych - jeżeli już to wyłącznie w celach zapachowych oraz do ewentualnie tylko zastosowań zewnętrznych (również w celu tylko dodania zapachu) ! Kupując olejek zawsze czytajmy opis na etykiecie - z nazwy ... olejek sprzedawany jako olejek eteryczny zazwyczaj jest naturalnym - olejek sprzedawany jako olejek zapachowy zazwyczaj jest olejkiem syntetycznym (lub w większości syntetycznym) i może służyć jako zapach (często jest to zapach o wiele intensywniejszy niż olejku naturalnego). Można się kłócić ale są opinie mówiące, że nawet jako zapach w kominkach czy innych dyfuzorach nie powinno się stosować olejków sztucznych - zdania podzielone ... Na pewno sztuczne olejki, w przeważającej większości w ogóle nie działają leczniczo a nawet mogą uczulać, ... mogą poprawić zapach lub zamarkować jakiś "odorek" w pomieszczeniach (pokój, łazienka, samochód, ...) ... i to wszystko, .... Niektórym niuchanie takowych oparów poprawia nieco samopoczucie i tyle ...

Niektóre olejki nie są zalecane dla:
  • mamuś w ciąży i mamuś karmiących "normalnie" np.  "normalnie" - np. rumiankowy, szałwiowy, tymiankowy, jałowcowy, majerankowy, cyprysowy, lawendowy, ...
  • dzieci - np. z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, różany, geraniowy, bergamotowy, tymiankowy, jałowcowy, ...

Olejki stosowane na skórę bez rozcieńczenia mogą powodować mniejsze lub całkiem spore jej podrażnienie.

Olejki eteryczne przeważnie stosowane są wyłącznie zewnętrznie lub dodawane do wody i stosowane jako aerozole (kominki, inhalacje, ...) - bardzo rzadko używane są wewnętrznie. Wewnętrznie zazwyczaj stosuje się nalewki, napary, wyciągi, ... z roślin.


Tylko pobieżnie ...


Olejek goździkowy - (Eugenol, Kariofilen, Acetyl Eugenol) - ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze. Jedną z głównych aktywnych substancji olejku jest eugenol (bardzo silna substancja o działaniu bakteriobójczym - potrafi zabijać pasożyty i niszczyć ich jaja). Skutecznie likwiduje swędzenie skóry - ale ponieważ działa drażniąco na nią należy uważać i nie stosować go bez rozcieńczenia (używany przeważnie w stężeniu 0.5 do 1%). Olejek pomaga przy bólach mięśniowych oraz bólach zębów. U niektórych ludzi łagodzi objawy astmy oraz kaszel. Zamiast stosować olejek na np. zmian w jamie ustnej, bólu zębów czy bólu gardła można żuć 2-3 goździki - to także pomaga. Olejek można stosować zewnętrznie oraz z ostrożnością wewnętrznie (np. dorośli - kilka kropel 3 x dziennie).

Olejek z bergamotki - (Octan Linalilu, Sabinene, Gamma-Terpinen, Bergapten, Limonen, Linalool) - ma właściwości antyseptyczne, przeciwskurczowe (również np. obkurcza naczynia krwionośne w nosie a  zmniejszając przekrwienie ułatwiając oddychanie nosem), przeciwbólowe, może nieco obniżać ciśnienie krwi. Działa uspokajająco i zmniejsza stres. Olejek posiada również właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Olejek ten często jest używany do aromatyzowania żywności - można go także dodawać w tym celu np. do herbaty. Olejek może wchodzić w interakcje z zażywanymi lekami. Długotrwałe stosowanie olejku uwrażliwia skórę na światło.

Olejek cyprysowy - (Karen, Kamfen, Kadynen, Cedrol, Terpinolen, Mircen, Linalol) - ma właściwości antyreumatyczne, antyseptyczne, przeciwbólowe, gojące, reguluje płyny w organizmie - m.in. korzystnie wpływa na system krążenia, działa przeciwpotnie i uspokajająco. Często jest wykorzystywany w leczeniu żylaków, pękających naczynek, hemoroidów a także jest używany w redukcji cellulitisu (jako, że korzystnie działa na system woda-tłuszcz). Jest pomocny w leczeniu egzem i innych stanów zapalnych skóry. Zmniejsza temperaturę ciała oraz normalizuje krążenie krwi. Nie stosuje się go wewnętrznie.

Olejek eukaliptusowy - (α-pinen, Limonen, α-terpineol, Aromadendren, Phellandrene, Terpinen, Hellandren, Terpinen) - ma właściwości antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, rozgrzewające oraz pobudzające. Łagodzi kaszel, katar, działa korzystnie przy infekcjach dróg oddechowych. Łagodzi stany zapalne skóry oraz leczy egzemę czy trądzik. Łagodzi bóle stawowe i mięśniowe. U niektórych wmasowywanie olejku pomaga w zwalczaniu łupieżu a nawet zmniejsza wypadanie oraz zwiększa odrost włosów. Olejek eukaliptusowy nie jest polecany dla osób mających padaczkę.

Olejek rozmarynowy - (Kamfora, 1,8-cyneol, a-pinen, Gamma-Terpinen, Kamfen, Octan Bornylu, Limonen) - ma właściwości antyseptyczne - bardzo szerokie działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Łagodzi oraz  leczy infekcje gardła, zatok, oskrzeli i płuc, wspomaga wykrztuszanie zalegającej w płucach wydzieliny (stosowanie wziewne oraz wcieranie), pomaga udrożnić nos oraz zatoki przy katarze. Olejek poprawie trawienie i przyspiesza metabolizm, pobudza perystaltykę jelit. U wielu reguluje ciśnienie krwi oraz obniża poziom glukozy we krwi a także działa odczulająco na działanie pyłków, zmniejszając alergię (inhalacje). Stosowany jest również do leczenia zmian skórnych (również przy łupieżu i przetłuszczaniu się skóry głowy) oraz w celu przyspieszenia gojenia ran. Regularne stosowanie olejku powoduje zwiększenie ogólnej odporności organizmu. Nie należy spożywać olejku - może podrażniać i oparzyć błonę śluzową. Wewnętrznie stosuje się po prostu napary z rozmarynu - działają silnie przeciwzapalnie, nieco przeciwnowotworowo oraz obniżają pozom glukozy..

Olejek z drzewa herbacianego - (Terpinolen, α-pinen, α-terpineol, ρ-cymen, Aromadendren, Sabinen, Limonen) - ma bardzo silne działanie przeciwgrzybicze (Candida i inne), przeciwbakteryjne (gronkowce w tym gronkowiec złocisty, maczugowce, paciorkowce, E.coli, ...), przeciwzapalne i miejscowo znieczulające. Często używany jest jako konserwant maści, maceratów i innych, ... Potwierdzone jest hamujące działanie olejku na wirus grypy oraz opryszczki. Działanie olejku przyspiesza gojenie się ran, oparzeń, wspiera gojenie użądleń owadów (w tym kleszczy), łagodzi podrażnienia skórne. Skutecznie olejkiem można zwalczać roztocza kurzu domowego. Użycie - zewnętrznie (rozcieńczony w oleju na skórę (1 do 3), kąpiel (kilkanaście kropel na wannę)), inhalacje, masaż, dodatek o prania/płukania, ...

Olejek kamforowy - (Salicylan Metylu, Salicylan Etylu, Octan Linalilu, 1,8-cyneol) - ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i przeciwbólowe (głównie bóle mięśniowe). Działa rozgrzewająco, poprawia krążenie. Stosowany zewnętrznie - najczęściej, z powodu silnych właściwości, w rozcieńczeniu. Olejek często stosowany przy leczeniu grzybicy stóp, swędzeniu skóry, egzemie, zmianach skórnych, łuszczycy, pomaga likwidować świerzb,... Olejek poprawia kondycję włosów (a nawet może wpływać na porost włosów i zmniejszenie ilości ich wypadania) - można stosować np. jako dodatek do szamponu lub rozcieńczony (bezpośrednio na włosy i skórę głowy). Olejek stosowany w inhalacjach ułatwia oddychanie oczyszczając drogi oddechowe i pomaga likwidować katar przywracając swobodny oddech. W przypadku obrzęku węzłów chłonnych zastosowanie miejscowe olejku zmniejsza obrzęk oraz bolesność.

Olejek pichtowy - ma silne właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i antywirusowe i przeciwbólowe (mięśnie, stawy, ...). Miejscowo zwiększa ukrwienie i działa rozgrzewająco i zmniejsza obrzęki. Jest pomocny w leczeniu schorzeń nerek - działa przy tym moczopędnie. Jest pomocny dla paniów menopauzalnych mających problemy z uderzeniami gorąca oraz zmiennością nastrojową która przekłada się na łupnia dla swego męża ... może nawet zniwelować to one to to. Można używać go wewnętrznie np. w celu leczenia nerek i kamicy nerkowej czy leczenia owrzodzeń. Stosowany w inhalacjach  - ułatwia odkrztuszanie wydzieliny, zmniejsza ból gardła, udrażnia nos. Dodanie kilku kropli do kremu powoduje, że krem będzie miał większe właściwości zwiększające elastyczność skóry. Ogólnie uważany za jeden z bezpieczniejszych olejków w stosowaniu.

Olejek kajeputowy - (Pinen, Limonen, Terpineol, Terpinolen, Gamma-terpinen) - ma silne działanie antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne. Olejek ułatwia oddychanie, udrażnia nos (zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa obkurczając naczynia) oraz drogi oddechowe. Olejek zmniejsza dolegliwości reumatyczne, uśmierza ból mięśni i stawów. Potrafi też wniknąć bardzo głęboko w skórę co zwiększa obszar oddziaływania zawartych w nim substancji. Olejek działa również z korzyścią na procesy myślowe i koncentrację oraz ogólne działa pozytywnie na samopoczucie. Olejek stosuje się też punktowo na kurzajki i inne zmiany skórne jak np. opryszczkę czy trądzik. Stosowany jest pomocniczo w leczeniu żylaków (także hemoroidów), zapaleniu ucha środkowego, przy problemach z układem pokarmowym (działanie rozluźniające). Można go używać wewnętrznie (1-3 krople 3-4 razy dziennie) - wspomaga pracę wątroby, pomocny jest w leczeniu nerek i układu moczowego, likwiduje i przeciwdziała obrzękowi żył, pomaga w leczeniu oraz niwelowaniu objawów dny moczanowej (aplikacja wewnętrzna i zewnętrzna). Wewnętrznie polecany jest szczególnie w chorobie reumatycznej, bólu różnego pochodzenia oraz niektórych chorobach skóry (łuszczyca, łupież różowy).

Olejek z werbeny - ma działanie antyseptyczne i bakteriobójcze a także działa rozkurczowo i przeciwbólowo. Wpływa relaksująco na układ nerwowy, ułatwia zasypianie, łagodzi bóle migrenowe. Olejek wybitnie skutecznie swym cytrynowym zapachem odstrasza komary i inne czatujące na nas "gryzaki". Bardzo często olejek dodawany jest do kremów i maści ujędrnia oraz odmładza skórę. Użycie wyłącznie zewnętrzne - aromatoterapia, niwelowanie przykrych zapachów, kąpiel, masaż, dodatek do kremów i maści. Wewnętrznie stosuje się herbatki z werbeny - na sen i wyciszenie nerwów, przy dolegliwościach oddechowych czy na poprawę odporności organizmu.

Olejek jałowcowy - (Pinen, Myrcen, Terpinen-4-ol, Terpinen, Delta-3-Carene, Gamma Terpinen, Limonen, Sabinene) - ma silne właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i ogólnie odkażające, jest silnym antyoksydantem. Główna substancja przeciwgrzybicza i przeciwbakteryjna to: alfa-pinen, sabinen i kamfen. Olejek wpływa na gospodarkę wodną tkanek - może być używany jako pomocnik w walce z cellulitem, otyłością oraz z leczeniem żylaków. Olejek łagodzi skutki oraz objawy artretyzmu a także reumatyzmu. Można używać wewnętrznie (1-2 krople 1-2 razy dziennie) - przy ogólnych stanach zapalnych, wspomagająco na trawienie i dolegliwości żołądkowe oraz wątrobę, przeciw nowotworom, w celu obniżenia poziomu glukozy we krwi.

Olejek lawendowy - ma działanie uspokajające, antydepresyjne (bezpośrednio działa na układ nerwowy), ułatwia zasypianie. Zmniejsza a nawet likwiduje bóle głowy (szczególnie migrenowe). Ma działanie przeciwbakteryjne (szczególnie na bakterie ropotwórcze). Zastosowany na skórę powoduje jej przekrwienie - stosowany jest do zmagań z likwidowaniem cellulitu. Działa pomocniczo na porost włosów (częsty dodatek do szamponów).

Olejek miętowy - (zawiera Mentol - główny czynny składnik) - ma działanie antyseptyczne i bakteriobójcze, przeciwzakaźne i  przeciwbólowe (bóle mięśniowe, stawowe, reumatyczne). Olejek łagodzi objawy przeziębienia (kaszel, katar - również alergiczny) oraz infekcje układu oddechowego. Stosowany głównie zewnętrznie (także leczniczo na układ trawienny - działanie rozkurczowe, żółciopędne, przeciwwymiotne - często wcierany za uchem). Ma również działanie grzybobójcze i bakteriobójcze - stosowany jest w odświeżaczach oddechu (domowa płukanka do ust oraz na bóle gardła - .2 krople olejku miętowego + 2 krople olejku z drzewa herbacianego + 100 ml wody).

Olejek sosnowy - (α-pinen, β-pinen, β-fellandren, Germacrene D, Kamfen, Ocimen, Cytronellol, Octan Bornylu, Linalol, Limonen, β-kariofilen) - ma działanie głównie bakteriobójcze i grzybobójcze (działanie terpenów). Ma działanie rozgrzewające (łagodzi bóle reumatyczne oraz artretyczne). Jest używany do leczenia schorzeń układu oddechowego oraz zatok - ma silne działanie wykrztuśne. Ma działanie żółciopędne i moczopędne. Użycie zewnętrzne.

Olejek tymiankowy - (p-cymen, Kariofilen, Karwakrol, gamma-terpinen, Linalool, a-pinen, a-terpinen, Tymol) ma działanie antybakteryjne i przeciwbólowe (terpeny, tymol, kamfen, karwakrol) oraz moczopędne. Ma działanie przeciwkaszlowe i właściwości wykrztuśne. pomocniczo stosowany przy infekcjach układu oddechowego (często gdy nie pomagają antybiotyki). Bardzo rzadko stosowany wewnętrznie zazwyczaj tylko używany do zastosowań zewnętrznych ale nie polecany do kąpieli (!). Olejek ma działanie równoważące progesteron (a jego niski poziom jest wiązany np. z niepłodnością) - łagodzi skutki menopauzy. Poprawia krążenie krwi. Olejek tymiankowy odstrasza robactwo typu: komary, pluskwiaki, pchły, wszy, mole, ...






Taka uwaga - znów się powtarzam ale .... nie należy łykać tysiąca rzeczy, nacierać się drugim tysiącem w trzecim kąpać a czwarty tysiąc wciągać nosem ... to nie o to w tym wszystkim chodzi ! ... chyba, że chodzi o pieniądze a właściwie zarobek tych co wciskają zarówno leki "Rockefelerowskie" jak i ziółka, mazidła oraz inszości tańsze a raczej bo najlepsiejsze i dlatego drożsiejsze wciskane przez sklepy "naturapeutyczne". Proszę Państwa i to i to jest ogromnym zarobkowym biznesem. Czasy dobrych sądiadek-babulinek co życzliwie leczyły za dziękuję już nie ma ... Dlatego należy często używać tego co znajduje się w naszych głowach ... i czasem można coś zrobić na przekór systemowi, po swojemu, tanio i podobnie skuteczne ... noo choć może coś ... nieco gorzej wyglądające i bez cud opakowania.

Czy należy mieszać kilka olejków? Trudno mi na to odpowiedzieć ... ogólnie jestem przeciwnikiem zbytniego mieszania składników w jedno coś. "Znawcy" od olejków eterycznych mieszają i zalecają pewne mieszanki - pytanie tylko - czy wiedzą co robią i dlaczego? Czy opierają się na naukowym podejściu i możliwych reakcjach zachodzących w mieszankach, które mogą zupełnie zmienić działanie substancji? -  czy po prostu kopiują jakieś dawne, historyczne przepisy, które nie do końca mogą mieć "ręce i nogi"? Wiem,że powinno się pewne rzeczy brać na wiarę ale ... ja do tego tak nie podchodzę - może to źle a może dobrze ...





A.M.



 Nie biorę odpowiedzialności za skutki zastosowania rzeczy i wykonania czynności tu opisane.
Podaję tutaj praktyczne zastosowania różnych substancji jako ciekawostkę, którą to każdy musi sobie rozumnie zweryfikować ...
 
Niektóre z tych rzeczy sam stosowałem i stosuję, inne znam tylko od ludzi czy z książek i mimo, że staram się nie wypisywać głupot to ...
... wszystko co ludzkie nie jest mi obce ...
😊
 
Wróć do spisu treści