Przejdź do treści
Porady

SZCZOTKI ELEKTRYCZNE
Gdy nie ma potrzebnych szczotek do urządzenia lub cena zakupu wprowadza zamęt w szarych komórkach ale równocześnie chęć ich posiadania powoduje bezsenne noce i częste znieczulania organizmu ... Zawsze, zanim posłuchamy "dobrego kolegi" lub sami w euforii dorwiemy coś podobnego i za pomocą pilnika, drżącymi dłońmi, ... Zawsze ! Wpierw dobrze przemyślmy sprawę !

Źle dobrany materiał szczotki może zniszczyć komutator lub nawet całe urządzenie. Więc ... zawsze można pokusić się o kombinatorykę manualno-myślicielską ale poza wymiarem i ogólnym wyglądem należy zwrócić uwagę np. na oporność materiału szczotki, na zawartość miedzi i grafitu, na twardość materiału szczotki, grubość linki, ...
Nawet w tak prostym, wydawało by się temacie szczotki rozrusznika -  są szczotki twardsze (rozruszniki Bosch, Delco, ...) i bardziej miękkie (często rozruszniki Mitsubishi, Hitachi, ...).
Przykładowo, do silnika jazdy wózka inwalidzkiego czy innego silnika jazdy np. nie nadają się szczotki, które montowane są w dmuchawach samochodowych ! - To zupełnie inny materiał (choć sporo tańszy ...).
Szczotki w urządzeniach wysokoprądowych, przykładowo rozrusznikach, powinny być zgrzewane do szczotkotrzymaczy, uzwojeń, ... Dlaczego?
Lut cynowy, szczególnie gdy lutowanie jest wykonane nieumiejętnie i "po łebkach" może mieć spory opór w stosunku do innych oporów w szeregu i tu zacznie działać siła prądu i "odezwie się niska temperatura topnienia lutu. Gdy opór przejścia będzie na lucie zbyt duży złącze się rozgrzeje i cyna wypłynie co spowoduje zdziwienie twórcy i ogólny brak zadowolenia ...

Lepsze od lutowania jest połączenie skręcane.Wróć do spisu treści