Przejdź do treści
Zdrowie 1
Szlachetne zdrowie .....
Oczywiście wielu się nie zgodzi i będzie mnie krytykować i łajać 😊
 
Nie są to żadne porady medyczne, i nie traktujcie ich jak porady ani to nie  jest nakłanianie do czynienia czynów opisanych!
 
Ja to przeżyłem, lub wiem od innych więc opowiadam i tylko informuję …
 
Chwała doktorom…choć nie wszystkim!
 
Ałaaaaaa!


Proste specyfiki na różne bolączki.
 
 
 
 
Na artretyzm (dna moczanowa)
  
  • Kwas jabłkowy – znajduje się w jabłkach a także w gruszkach, winogronach, occie jabłkowym, …… Jego ilość zmniejsza się w miarę dojrzewania owocu. Kwas ten zobojętnia kwas moczowy co przynosi ulgę. Warto mając dnę moczanowa jeść kilka jabłek dziennie (najlepiej po posiłkach). Można także suplementować się kwasem jabłkowym lub octem jabłkowym (ale może wystąpić zwiększenie ilości kwasu żołądkowego i np. zgaga). Przy suplementowaniu dobrze jest sporo pić płynów. Suplementacja kwasu jabłkowego – aby zwiększyć metabolizm a także w dnie moczanowej (1-2 g dziennie), przy zaparciach (2-4 g dziennie), dobroczynnie dla bakterii jelitowych (0.5-1 g dziennie) – należy rozpuścić w wodzie i wypić. Po wypiciu niektórzy zalecają przepłukać usta (… każdy kwas szkodzi zębom). Kwas jabłkowy zmniejsza suchość w ustach (zwiększa wydzielanie śliny).
Dodam, że badanie poziomu kwasu moczowego nie zawsze pokazuje rzeczywisty stan rzeczy – można mieć dnę a poziom mieszczący się w normie … dlatego lekarze często nie diagnozują w porę istniejącego wew człowieku artretyzmu …
 
 
 
 
Na reumatyzm, zapalenia stawów a także dnę moczanową
  
  • Picie wody z ziemniaka –  dwa średniej wielkości ziemniaki pokroić i wieczorem wrzucić do 400-500 ml wody. Usunąć ziemniaki i wypić pijąc 2-3 razy dziennie przed posiłkami.
  
  • Łyżeczka świeżo wyciśniętego soku z surowego ziemniaka przed posiłkami.
 
  •  Rabarbar z cukrem – zmielić podobne ilości rabarbaru i cukru (cukru jak ktoś ma podwyższony można mniej). Papkę jeść 2-3 razy dziennie (czasem zalecają po posiłkach). Dobrze działa także „mocny” kompot rabarbarowy (np. do obiadu).

  • Nalewka z kiełków ziemniaka - należy odciąć wyrosłe kieły z bulw ziemniaka, podrobić je i wrzucić do słoika. Zalać alkoholem 40% tak by były całkowicie zakryte. Słoik zakręcić i odstawić w ciemne miejsce na około 3-4 tygodni - co jakiś czas przemieszać. Po tym czasie przecedzić i zlać do ciemnych butelek. używać do nacierania - 4-6 razy dziennie. Po natarciu można miejsca obwinąć bandażem, kocykiem, ... Stosować przez  2-3 tygodnie po czym zrobić przerwę przed następnym aplikowaniem, przynajmniej tydzień. Najważniejsza substancja zawarta w kiełach ziemniaka to solanina - toksyczny gliko-alkaloid, nierozpuszczalny w wodzie, odporny na wysoką temperaturę, służący roślinie jako naturalna ochrona przed grzybami, szkodnikami oraz chorobami. Dawka uznawana za toksyczną dla człowieka to 300-400mg (działa toksycznie głównie na przewód pokarmowy ale nie tylko, lecz co prawda bardzo rzadko, brana w bardzo dużych dużych dawkach, solanina może doprowadzić nawet do śmierci). Solanina występuje również w wiśniach, bakłażanach, papryce, karczochach, borówkach, jabłkach, burakach cukrowych, pieprzu, ziemniakach (szczególnie w kiełkach i starych ziemniakach kiełkujących, kwiatach oraz zielonym miąższu ziemniaka - powstaje w wystawionej na słońce, młodej bulwie) - substancji jest więcej w zielonych, niedojrzałych owocach oraz warzywach. Ciekawostka - często sporo jest jej w chipsach, które tak szczególnie lubi młodzież (!). W zielonych pomidorach znajduje się podobnie działająca substancja - tomatyna. Nalewka ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwwirusowe, przeciwskurczowe, .... Pomaga skutecznie w dnie moczanowej (artretyzm), przy chorobach kości, stawów (bóle i zapalenia), zmniejsza obrzęki. Używana była przy trudno gojących się ranach, zapaleniach i zmianach skórnych (również kurzajki), egzemach, przy zapaleniach dziąseł i innych problemach w jamie ustnej (jako płukanka). Stosowana na problemy skórne - rzadko bez rozcieńczenia - przeważnie 1 do 2 lub 1 do 3 z wodą. Stosowana stawy i dnę moczanową - bez rozcieńczenia. W problemach jamy ustnej - płukanka - 3-5 łyżeczek na szklankę.Nalewka raczej nie jest stosowana dobrzusznie, tylko zewnętrznie. Była stosowana wewnętrznie przy nowotworach - takim cyklem - jedna kropla nalewki 3 razy dziennie, na następny dzień 2 krople 3 razy dziennie, i tak aż dojdzie się do 15 (max. 30) kropel. Po czym się przerywa proces i powtarza go za tydzień. W przypadku zaistnienia bólów głowy, nudności, wymiotów, czy ogólnego osłabienia kurację należy przerwać i można ją wznowić po 1-2 tygodniach.
 
 
 
 
 
Na miażdżycę
  
  • Bardzo dobrym środkiem przeciwmiażdżycowym jest skórka z cytryny. Obraną skórkę cytryny zalać ciepłą wodą (ale nie wrzątkiem) – 1 i 1/2 szklanki i pozostawić na kilkanaście godzin. Pić po łyżeczce co 3-4 godziny przez kilka-kilkanaście dni po czym zrobić przerwę (bez znaczenia przed czy po posiłku). Ponoć podobnie działa skórka pomarańczy.
 
 


Na oczy
  
  • Glistnik jaskółcze ziele – krople do oczu – na zapalenie spojówek, na zaćmę, przy problemach z widzeniem przy szarówce, przy niedowidzeniu, przy nużycy oka (nużeniec – pasożyt oka), … - wycisnąć sok (najlepiej w wyciskarce wolnoobrotowej lub np. przemielić blenderem na papkę) z przepłukanego i nieco osuszonego ziela glistnika oraz gobrze przefiltrować sok np. przez gazę 2-3 krotnie. Przygotowywanie koncentratu - około 100 g soku, dodać do niego 4 kopiate łyżki miodu (najlepiej płynnego) oraz sól (np. kłodawska) 2.5 do 4 g. Całość podgrzewamy aż do zagotowania i gotujemy na małym ogniu mieszając by się nic nie przypaliło około 20 minut (bezpieczniej jest włożyć naczynie z sokiem do drugiego naczynia z wodą – przy takim gotowaniu nic się nie przypali). Przelać do ciemnej butelki oraz lekko przykryć koncentrat zakrętką lub założyć gazę na otwór wlewowy i pozostawić na około 2-3 tygodnie. Potem zakręcić i trzymać w chłodnym miejscu (np. w lodówce). Może być przechowywany nawet kilka lat. Krople do oczu – należy koncentrat rozcieńczyć 1:2, 1:3 lub 1:4 z wodą destylowaną – roztwór w proporcji 1:1 czy 1:2 są dość silne i mogą szczypać w oczy – trzeba wypróbować na sobie – lepiej jednak, jak sądzę bardziej rozcieńczać koncentrat. Użycie – po 1 kropelce do oka 3 razy dziennie 10 do 14 dni po czym trzeba zrobić przerwę tak długą jak cykl aplikowania. Jeśli potrzeba powtarzamy serię. Krople trzymamy w lodówce, Bez rozcieńczania koncentrat można stosować np. na zmiany skórne, kurzawki, …
 

 
 
 
Zioła na zbicie glukozy we krwi - wiele z tych ziół wyraźnie, widoczne działanie ma dopiero po kilku tygodniach a nawet miesiącach stosowania - więc nie szukajmy cudu ... choć rutwica, u mnie, zadziałała pozytywnie i widocznie dość szybko
  
  • Gurmar (liście) – nie próbowałem ale ponoć całkiem nieźle działa ... ale raczej chyba nadaje się bardziej przy cukrzycy typu 1 (w opisach stosowany i tu i tu) - substancja działająca (gymnenina czyli inaczej kwas gymneminowy) wpływa pobudzająco na produkcję insuliny przez trzustkę. Kwas  hydroksycytrynowy, zawarty w liściach ma działanie blokujące na wchłanianie węglowodanów. Gurmar ma właściwość blokowania receptorów odpowiedzialnych za odczuwanie smaku słodkiego co powoduje, że ma się mniejszą ochotę na słodkie. Zawiera sporo chromu dobrze działającego na problemy z poziomem cukru. Użycie - 1 łyżeczkę suszu zalać szklanką wrzątku. Pozostawić pod przykryciem 20-30 minut. Pić 3 razy dziennie po szklance przed posiłkiem.

  • morwa biała (liście i owoce) – morwa, w różnych postaciach, ... niestety na moje Ja miała niewielkie działanie o ile nie żadne, rutwica lekarska (ziele) – na mnie działała dużo lepiej niż morwa i uważam ją za dobry wybór (morwa generalnie obniża chyba tylko wchłanianie węglowodanów).

  • Napar z liści czarnej jagody (jagoda leśna, borówka czarna, borówka czernica, ...) - 2 czubate łyżki liści zalać 600 ml wrzątku i odstawić na 20 minut. Pić 4 razy dziennie, między posiłkami, po 150 ml. Prawdopodobnie substancją powodującą zmniejszenie poziomu glukozy we krwi są związki flawonowe - wakcynina i glikokinina, które działają podobnie jak insulina. Nie powinno się stosować dłużej niż 2 tygodnie po czym powinna nastąpić przerwa tygodniowa. Inną stosowaną metodą jest - 1 dzień bierzemy - na drugi przerwa, itd.

  • Nalewka z liści czarnej jagody (jagoda leśna, borówka czarna, borówka czernica, ...) - niepełną szklankę liści (można nieco posiekać) zalać 500 ml 40% alkoholem. Odstawić w ciemne miejsce na 2-3 tygodnie (do jakiś czas przemieszać). Po tym czasie przefiltrować i zlać do ciemnych butelek. Użycie - 3 do 4 razy dziennie po 1 łyżeczce. Można stosować zewnętrznie jako środek ściągający - zewnętrznie przeciwzapalny. Nie powinno się stosować dłużej niż 2 tygodnie po czym powinna nastąpić przerwa tygodniowa. Inną stosowaną metodą jest - 1 dzień bierzemy - na drugi przerwa, itd.

  • Nalewka z rutwicy lekarskiej - 80-100 g suszonego ziela zalać 500 ml 40-50% alkoholu. Odstawić na 2-3 tygodnie w ciemne miejsce (co jakiś czas przemieszać). Przefiltrować i zlać do ciemnych butelek. Użycie - 3-4 razy dziennie po 5-7 ml. Substancjami działającymi przeciwcukrzycowo są zawarte w roślinie pochodne guanidyny (galegina i hydroksy-4-galegina) - są inhibitorami glukagonu, który ma wpływ na rozpad glikogenu do glukozy, co z kolei zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Dodatkowo rutwica spowalnia wchłanianie węglowodanów oraz zawiera sporo chromu, który ma szereg właściwości przeciwdziałających powstaniu cukrzycy oraz zmniejszających poziom glukozy we krwi.

  • Napar z rutwicy lekarskiej - 4 łyżeczki zalać 400 ml wrzątku. Zaparzać około 20-30 minut i przecedzić. Użycie - 3-4 razy dziennie po 100 ml.

  • Nalewka z owocni fasoli zwykłej 1 - w proporcji 1 do 3 zalać podrobioną owocnię (czyli łupinkę bez "ziaren") fasoli 40% alkoholem. odstawić na 7-14 dni (co jakiś czas przemieszać). Przefiltrować i przelać do ciemnych butelek. Użycie - 1-2 łyżeczki 2 razy dziennie. Substancjami działającymi tu na obniżenie poziomu cukru we krwi są - pochodne guanidyny (kwas amino-β-guanidyno-izowalerianowy i fazeolan) oraz , kwas indolilooctowy (IAA), który opóźnia rozpad insuliny. Nalewka ma także działanie moczopędne (i to tym silniej im  bardziej  nerki mają upośledzoną swą funkcję.

  • Nalewka z owocni fasoli zwykłej 2 - podrobioną owocnię zalać zimną wodą w proporcji 1 do 1. Tak pozostawić na 6-12 godzin, Następnie dolać 2 części alkoholu 40-50%. Odstawić na 7-10 dni (co jakiś czas przemieszać). Zlać do ciemnych butelek. Użycie - 1-2 łyżeczki 2 razy dziennie.
 

 
 
 
Przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, przeciwobrzękowo, …
  
  • Oregano – herbatka – 1 łyżeczka oregano na szklankę wrzącej wody. Zaparzać 10 minut, przecedzić i pić 3-4 razy dziennie. Bardzo pomocna przy infekcjach bakteryjnych, wirusowych czy grzybicach. Pomaga w problemach płucnych, jelitowych, przy łuszczycy. Wzmacnia układ odpornościowy a nawet ma właściwości przeciwnowotworowe.

  • Kasztanowiec zwyczajny - nalewka 1 - zmielone (np w maszynce do mielenia) owoce kasztanowca zalać alkoholem 40% w proporcji 1 do 3 lub 1 do 4. Odstawi w ciemne miejsce na 3-4 tygodni  (co jakiś czas trzeba zamieszać), po czym zlać do ciemnych butelek. Niektórzy zalewają zmielone kasztany wstępnie podgrzane lub podgrzewają miksturę do ok 50-60 stopni. Użycie - smarować obolałe i opuchnięte miejsca kilka razy dziennie. Wewnętrznie - 2-3 razy dziennie po 10-15ml (raczej przed posiłkiem) - do 3-ech, maksymalnie 6-ciu miesięcy i zrobić miesięczną lub dłuższą przerwę. Głównymi substancjami działającymi są: escyna (saponina), eskulina (kumaryna), kwercetyna (flawonoid) - ale oczywiście substancji działających pozytywnie jest więcej. Kwercetyna jest praktycznie nierozpuszczalna w wodzie - rozpuszczalna natomiast w alkoholu i tłuszczu. Działanie - uszczelnienie i wzmocnienie naczyń krwionośnych, zwiększenie krzepliwości krwi, zmniejszenie obrzęku tkanek, moczopędne, powodowanie zwiększenie produkcji śliny, soku żołądkowego oraz trzustkowego, ... Preparaty z kasztanowca zalecane są na: zastoje limfy oraz krwi, na obrzęki, na zmiany reumatyczne, na krwotoki z nosa, na hemoroidy, na stany zapalne przewodu pokarmowego z powodu małej kwaśności, jako pomoc przy chorobach zakaźnych, przy problemach z wątrobą, przy zapaleniach nerek i kamicy nerkowej, na "pajączki" (zmniejsza ich widoczność) na skórze, przy szybkim powstawaniu siniaków, przy niwelowaniu powstałego cellulitu, ... Uwaga - ponieważ preparaty z kasztanowca stosowane wewnętrznie często wchodzą w interakcje z innymi lekami zawsze należy poczytać lub spytać np. lekarza czy można je u siebie stosować - bezpieczniej stosować jest je zewnętrznie.

  • Kasztanowiec zwyczajny - nalewka 2 - kwiaty kasztanowca zalać alkoholem 40-80% w  proporcji 1 do 2. Odstawić w ciemne miejsce na 3-4 tygodnie (co jakiś czas trzeba zamieszać) po czym zlać do ciemnych butelek. Stosować - kilka razy dziennie smarować chore, opuchnięte stawy. Wewnętrznie - 2 razy dziennie 10 ml (raczej przed posiłkiem).

  • Napar z korzenia pietruszki - 1 łyżka stołową podrobionego korzenia pietruszki (suszonego lub świeżego) zalać około 400 ml wrzątku. Zaparzać 15-20 minut i przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 1/3 szklanki (1/3 z 250 ml) między posiłkami. Pietruszka działa stosunkowo mocno moczopędnie, ma działanie odkażające, zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego i dróg moczowych, działa lekko wiatropędnie, lekko pobudza wytwarzanie śliny oraz soku żołądkowego, zalecana jest przy dnie moczanowej oraz pomocniczo w kuracji wątroby oraz cukrzycy. W korzeniu znajduje się sporo potasu co wpływa m.in. na redukcję ciśnienia tętniczego. Picie lub spożywanie dużych ilości pietruszki może uczulać skórę na światło - może wystąpić coś w rodzaju pokrzywki. Ciekawostka - w nasionach i owocach pietruszki znajduje się mirystycyna - substancja o działaniu narkotycznym po której możemy dostać euforii, ataku śmiechu a nawet możemy zechcieć udawać "batmana" ;-). Inną substancją psychoaktywną jest apiol - on z kolei wywołuje skurcze. One to obie substancje znajdują się w m.in.pewnych ilościach w olejku pietruszkowym.

  • Napar z korzenia pietruszki - napotny - niecałe 1/2 szklanki startego, świeżego korzenia pietruszki zalać do pełna wrzątkiem, przykryć i odstawić na 20-30 minut. Wypić małymi łyczkami i wsunąć się pod ciepłą kołderkę - zadziała - się zalejemy spoconym potem ... Stosować przy wysokiej gorączce, w sytuacjach ...gdy jak sądzimy, że nas "coś złapało", ...




Nniedoczynność tarczycy, pomocne przy boreliozie, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie,  ...

  • Nalewka z czystka 1 (najlepiej kreteńskiego) - czystek: pomaga w miażdżycy, boreliozie, stanach zapalnych, działa przeciwnowotworowo, ma właściwości przeciwbaktryjne i przeciwwirusowe, działa przeciwhistaminowo i moczopędnie oraz antyoksydacyjnie (na równi z witaminą C), ma własności detoksykacyjne. Pomaga w problemach z tarczycą (głównie w niedoczynności ale nie tylko)Ma działanie przeciwcukrzycowe - zmniejsza aktywność enzymów rozkładające wielocukry (alfa-glukozydaza i alfa-amylaza). Można używać naparów jako dezynfekująca płukanka do ust. Nalewka - dobrze rozdrobnić susz (najlepiej same liście) czystka i wsypać do słoika do wysokości około 1/3 naczynia. Dolać ok. 60% alkoholu by objętości wlanego alkoholu była około 2 razy większa (czyli 1/3 to zioło a 2/3 alkohol). Odłożyć w ciemne miejsce na 4-6 tygodni (co jakiś czas należy miksturę zamieszać). Po tym okresie należy przecedzić nalewkę przez drobny filtr (np. filtr kawowy, kilka razy złożona gaza, ...) i przelać do ciemnej butelki (płyn ma być klarowny o kolorze ciemnej zieleni). Stosowanie - łyżeczka 3 razy dziennie. Jak się chce to można do nalewki dodać 1/2 (czy trochę więcej) ilości nalewki miodu w płynie - będzie mniej paląca w ustach.

  • Nalewka z czystka 2 - 50-55 gramów suszonego czystka zalać 40% wódką. Pozostawić w ciemnym miejscu na 4-5 tygodni (co jakiś czas przemieszać). Po tym czasie przefiltrować i zlać do ciemnej butelki. Stosowanie - 20-30 ml dziennie (1 łyżka stołowa to ok. 15 ml).

  • Herbatka z czystka - łyżka suszu zalać szklanką wrzątku i zaparzać kilka minut - susz można zaparzyć powtórnie. Pić 3 x dziennie.

  • Herbatka  z czystka 2 - 10-12 gramów suszu czystka wsypać do 1 litra wody, Zagotować i gotować 5-7 minut. Pozostawić tak kilka minut i przefiltrować. Pić 2-3 razy dziennie po szklance.

Działanie czystka zauważalne są dopiero po minimum tygodniu a czasem i po dłuższym okresie czasu (nalewka u niektórych ludzi działa szybciej). Używanie czystka - raczej nie ma przeciwwskazań.




Na łuszczycę, …
 
  • Nalewka ze świeżej konwalii majowej –  7-10 liści konwalii + 4 pęczki kwiatków - "tak na oko" by widać było, że są - one to, ponoć,  główną zaletą tu są ... ale bez przesady (bez łodyżek !), podrobić i zalać 1/2 litra spirytusu (70% lub mocniejszym). Odstawić w ciemne miejsce na 1-2 tygodnie - dobrze co jakiś czas przemieszać. Po tym czasie przefiltrować. Użycie - kilka razy dziennie smarować zmienione miejsca - przy dużym wysuszeniu można nieco przesmarować miejsca np. olejem kokosowym czy wazeliną - ale zwykle przesuszenie nie występuje. Do zrobienia nalewki nie nadaje się susz. U jednych znamiona są bledsze, u innych zanikają a jeszcze inni muszą dłużej stosować by zaistniałą poprawa. Nie używać nalewki doustnie ! - preparaty z konwalii, działające na serce, powinny być brane pod kontrolą lekarską ...




Poprawa pracy wątroby, ochrona i leczenie wątroby oraz dróg żółciowych, … (wątroba jest bardzo ważnym organem - m.in. działa jako filtr krwi, produkuje żółć potrzebną do trawienia tłuszczy, bierze czynny udział w regulowaniu poziomu glukozy we krwi, ...

  • Nalewka z suszu karczocha –  150-200 g suszonych liści karczocha zwyczajnego zalać 500 ml alkoholu (30-60%). Odstawić w ciemne miejsce na 2-3 tygodnie - co jakiś czas potrząsnąć miksturą. Po tym czasie przefiltrować i zlać do ciemnych butelek - dobrze by jeszcze się odstała przez 2-3 tygodnie. Dawkowanie - 1 do 3 razy dziennie po łyżeczce od herbaty - 15-20 minut przed jedzeniem. Stosuje się ją w chorobach wątroby (także w stłuszczeniu) i woreczka żółciowego, w celu poprawy krążenia, zmniejszenia ilości cholesterolu, ... Uwaga - nalewka (jak i karczoch) pobudza apetyt oraz zwiększa produkcję kwasu żołądkowego co w przypadku refluksu spowodowanego nadmiarem tego kwasu w żołądku może pogorszyć stan refluksowy. Główna substancja aktywna to zawarta w karczochu cynaryna (kwas 1,5-dikawoilochinowy) - regeneruje komórki wątroby, przeciwdziała stłuszczeniu wątroby (także powoli cofa tą przypadłość), jest antyoksydantem, działa żółciopędnie i wzmaga produkcję kwasów żółciowych (co zmniejsza ilość cholesterolu w wątrobie oraz ogranicza utlenianie cholesterolu LDL (co przekłada się np. na zatrzymanie procesów wytwórczych blaszki miażdżycowej). Cynaryna łagodzi bóle brzucha spowodowane niestrawnością i zakażeniami bakteryjnymi, likwiduje wzdęcia, wymioty i biegunki. Ma działanie ochronne na naczynia krwionośne a także działanie przeciwnowotworowe. ... w przypadku kamicy żółciowej i blokadach w wypływie żółci należy uważać przy suplementacji  lub jej nie stosować (pobudzenie wytwarzania żółci może przyczynić się np. do bólu). Nie stosują jej mamy w ciąży i karmiące oraz uczuleni na rośliny astrowate (cykoria, sałata, skorzenera, ...).

  • Nalewka z ostropestu plamistego 1 - 70-100 gramów suszonych,  rozdrobnionych / sproszkowanych nasion ostropestu zalać 500 ml 40-50% alkoholem. Przenieść w ciepłe i ciemne miejsce na 2-4 tygodnie - co jakiś czas powstrząsać naczyniem. przefiltrować i przelać do ciemnych butelek. Użycie - zazwyczaj - 2 do 3 razy dziennie (najlepiej 15-20 minut przed jedzeniem) po 1/2 lub 1 łyżeczki. Najcenniejszym składnikiem ostropestu plamistego jest sylimaryna - działa rozkurczowo i żółciopędnie, ma działanie przeciwzapalne a przy tym odtruwające organizm i czyści oraz przyczynia się do regeneracji wątroby (także marskości). Sirymaryna jest antyoksydantem, stabilizuje przepuszczalność błon komórkowych (może likwidować obrzęki). Ostropest wzmaga produkcję kwasu żołądkowego, przyczyniając się do lepszego trawienia a przy tym nieco zwiększa chęć do jedzenia. W ostropeście znajduje się również inulina (pisałem o niej) oraz kwas linolowy, który działa ochronnie na układ krwionośny oraz przyspiesza metabolizm a także leczy niektóre choroby skórne (np. jest pomocny w łuszczycy). Nalewkę stosuje się przy nieżycie i kamicy dróg żółciowych, przy wycieńczonej (stłuszczenie, marskość, zapalenie) wątrobie celem pomożenia jej w regeneracji, przy stanach zapalnych skóry (egzema, łuszczyca, ..., kurzajki - miejscowo i wewnętrznie, ...). Stosuje się ją przy problemach żołądkowych, refluksie (żołądkowy z powodu niedokwasoty), także przy kłopotach z nerkami i endometriozie. Likwiduje chorobę lokomocyjną a u niektórych znosi migrenowe oraz "zatruciowe" bóle głowy. Ostropest zmniejsza ilość cholesterolu i ogranicza utlenianie lipidów. Ma także działanie ochronne na błonę śluzową żołądka. Ma zdolność do obniżania ciśnienia tętniczego krwi. ... Przy większych dawkach, ostropest może lekko przeczyścić nasze jelita. Oczywiście ostropest można suplementować także w innych formach - herbatki, proszek, tabletki, ... Można jeść po prostu mielone nasiona (chyba najprościej) - 1 do 3 łyżeczek / dzień. ... W przypadku bardzo zablokowanych drogach żółciowych należy przemyśleć stosowanie, ... może lepiej nie używać ... ---- taka uwaga - się przyjęło mówić nasiona .... a to właściwie owoce ostropestu ... tracą właściwości przy podgrzewaniu, wiec jemy je na surowo ... ---- uwaga druga - niewiele silimaryny przechodzi do wody .... natomiast bardzo dużo do alkoholu ... więc ... nalewka górą !

  • Nalewka z ostropestu plamistego 2 - 100 gramów suszonych,  rozdrobnionych / sproszkowanych nasion ostropestu zalać 500 ml alkoholem 70-80%. Przenieść w ciepłe i ciemne miejsce na 2-4 tygodnie - co jakiś czas powstrząsać naczyniem. przefiltrować, dodać kilka łyżek miodu (np. 4-5, najlepiej płynnego), dobrze wymieszać (aż do rozpuszczenia) oraz przelać do ciemnych butelek. Użycie - 20-30 kropli 2 razy dziennie (najlepiej 15-20 minut przed jedzeniem). Działanie jak wyżej (jedyne co - silniej działa zewnętrznie na kurzajki). Ostropest a właściwie składnik silimaryny - silibinina ma działanie przeciwnowotworowe (rak prostaty, piersi, płuc, ...). Ostropest u karmiących mam zwiększa laktację .... ale ! ... miłe panie ... tylko nie nalewka - bobo albo zaśnie albo będzie śpiewać i się zataczać będąc naćpane 😊 ...

  • Nalewka z ostropestu plamistego 3 - uważana przez niektórych za dobrą przy wirusowym zapaleniu wątroby - do słoika wsypać np. 50 gramów mielonych nasion ostropestu zalać 40% alkoholem do momentu utworzenia rzadkiej papki. Zakręcić i wstawić do ciemnego miejsca na 7-10 dni. Gdyby papka zgęstniała dolać alkoholu. Po tych kilku dniach do papki dodajemy -  objętościowo połowa - mielonego pyłku pszczelego a następnie objętościowo tyle miodu ile powstałej "ciapy". Użycie - 3 razy dziennie po 2 łyżeczki.

W mielonych nasionach ostropestu znajduje się od 1.5 do 3.5% silimaryny. Dawkowanie dzienne silimaryny to zazwyczaj 200-400 mg dziennie. Stąd 1 g = 1000 mg suszu zawiera jej od 15 do 35 mg - stąd 1 łyżeczka 5 gramowa zawiera jej od 75 do 175 mg. Sadze, że 2 - 3 łyżeczki dziennie wystarczą - przy większych problemach z wątrobą można dodać np 1 łyżeczkę.

Z zasady, jak przy innych preparatach wzmagających produkcje soku żołądkowego, tak i tu zaleca się branie specyfiku przed zjedzeniem posiłku.

Ostropest ma właściwości moczopędne i napotne. nie wiem jak inni ale ja po zażyciu łyżeczki ostropestu, przy każdym ruchu przez około 1-1.5 godziny, pocę się jak mysz  ... ale i to jak pocę się.....(!) ... podkoszulek robi za akumulator wody ...

Przy braniu większych, dużych dawek preparatów z ostropestu dobrze jest po 2-3 miesiącach zrobić 2-3 tygodniową przerwę.




A.M.



 Nie biorę odpowiedzialności za skutki zastosowania rzeczy i wykonania czynności tu opisane.
Podaję tutaj praktyczne zastosowania różnych substancji jako ciekawostkę, którą to każdy musi sobie rozumnie zweryfikować ...
 
Niektóre z tych rzeczy sam stosowałem i stosuję, inne znam tylko od ludzi czy z książek i mimo, że staram się nie wypisywać głupot to ...
... wszystko co ludzkie nie jest mi obce ...
😊
 
Wróć do spisu treści